SU AYAK İZİ DOĞRULAMA

SU AYAK İZİ DOĞRULAMA

SU AYAK İZİ DOĞRULAMA

Sanayi gelişmeleri beraberinde çevre kirliliğini de getirmektedir. Su kirliliği geleceğimiz için en büyük tehlikeyi oluşturmaktadır. Her geçen gün kirlenen sularımız gelecek nesiller için tehlike arz oluşturduğu gibi bizler içinde tehlike arz etmektedir. Kirlenen suların temizlenmesi bu sebeple önemlidir. İşletmelerde kullanılan suların üretim işlemi esnasında kirlenmesi ve bunun geri dönüştürülmesi işleminin hesaplanmasına su ayak izi doğrulama denilir. Elimizde var olan kirli tatlı suyu arıtmak ve tekrar kullanmak tüm dünya için yararlı bir teşvik olacaktır.

Üzerinde yaşadığımız gezegende bulunan tatlı sular sınırlıdır ve bir gün su bulmak için savaşlar açılacak. Sivil toplum kuruluşları ve çeşitli resmi örgütler bu durumun önlenmesi için çeşitli çalışmalar içerisinde bulunmaktadır. Bu konuda işletme ve tesis sahiplerine yapılması gereken sorumluklar yüklenmektedir.

Su ayak izi ölçümü yapılması ve kaybedilen suyun nasıl geri dönüştürüleceği önemli bir noktadır. Sadece işletmelere değil; okullara, işyerlerine, alışveriş merkezleri, bireysel evlere bile su ayak izi ölçümü yapılması mümkündür.

Su koruma politikasını benimsemiş ve bu sorumluluğun getirdiği gereklilikleri yerine getiren işletmeler daha çok tercih edilmektedir. ISO 14046 kapsamında olan su ayak izi doğrulama ile yapılan çalışmalar olumlu sonuçlar doğurarak sizin gündemde kalmanızı ve doğaya zarar vermeden çalışmanızı sağlayacaktır. Su ayak izi doğrulama ve çıkan sonuçları düşürme adına yapılan işlemler sayesinde kendinize toplumda daha güzel bir profil oluşturabileceksiniz. Ekonomik olarak bakıldığında ise su tüketimi düzenlemeleriyle beraber kayıplar azalacaktır.

Su ayak izi hesaplandıktan sonra nasıl daha verimli bir şekilde sudan faydalanabileceğiniz tartışılacağı gibi dönüşüm konusunda da nasıl bir destek bulabileceğiniz tartışılır. En uygun seçimler ve tercihlerle işletmenize hem maddi hem manevi bir kazanç sağlamış olacaksınız. İlgili firmalarla ortak hareket ederek kullanılan kirli suyu geri dönüştürerek maddi kazanç elde edebilirsiniz.

Yapılan su ayak izi doğrulama işlemlerinin bize sunduğu raporlara göre suların büyük bir çoğunluğu tarımda kullanılmaktadır. Kullanılan bu suyun bir kısmı buharlaşma sebebiyle kaybolurken bir kısmı da verimsiz sulama teknikleri ile kaybolmaktadır. Bu durumun önüne geçmek yine sizlerin elinde.

YUKARI ÇIK