RİSK ANALİZİ HAZIRLAMA

RİSK ANALİZİ HAZIRLAMA

Yeni iş sağlığı ve güvenliği kanunları gereğince bütün iş yerlerinde risk analizi hazırlanmasını zorunlu hale getirilmiştir. Son zamanlarda oldukça sıklaşan denetimler de bunun ne kadar önemli bir konu olduğunu bize göstermektedir.

İş yerinin çalışma şartları, bulunduğu ortam, yaptıkları iş gibi faktörler gözden geçirilerek risk analizi yapılmaktadır. Zorunlu olan bu analiz iş yerinin tehlikesine göre yenilenmesi gerekmektedir. Çok tehlikeli iş yerlerinde 2 yıl, orta derecede tehlikeli iş yerlerinde 4 yıl ve düşük tehlikeli iş yerlerinde ise 6 yıl olarak yenilenme süresi belirlenmiştir. Aklınıza şu soru gelebilir “bu denetlemeleri kimler yapar?”

Konularında uzman OSGB iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından incelemeler yapılmaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda yasaya uygun bir şekilde yapılması gereken önlemler, oluşabilecek doğal kazlar veya beşeri kazalar tespit edilir. Biraz ayrıntılı incelememiz gerekebilir bu analizin içeriğini.
• Ortada olan risklerin çalışanlar ve işletme için durumu
• Kullanılan kimyasal malzemelerin nasıl kullanıldığı ve nasıl saklandığı
• İşyeri içerisindeki düzen ve hijyen koşulları

Bu maddeler esas alınarak hazırlanan raporlar doğrultusunda gerekli önlemler alınır. Bu maddelerden yola çıkarak hazırlanan raporlar sonucunda;
• Gerekli ekipmanların sağlanması ve kullanılması
• Üretim yöntemlerinin iyileştirilmesi ve üretim yöntemlerine uygun tedbirlerin alınması
• İşyerinde çalışan personel için tehdit oluşturabilecek durumların eğer mümkünse ortadan kaldırılması ve ortadan kaldırılmadığı durumlarda güvenlik önlemi alınması
• Alınan önlemleri ve iş yerinin yasalara uygunluğunun sağlanması
Durumları sağlanır. Böylelikle iş yeriniz devlet kontrolünde sağlıklı bir işletme halini alır.
Risk analizi hazırlama süresince ve devamında sizlere danışmanlık hizmeti vererek zaman yönetiminizi sağlıklı bir şekilde sürdürmenizi sağlıyoruz. Bu kadar hassas bir konu üzerinde uzman ekibimizle beraber sizlere destek olmaktan gurur duyuyoruz.

YUKARI ÇIK