ISO 27001

ISO 27001

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

Siber saldırılar günümüzde oldukça artmıştır. Siber saldırıları yapan insanlar adeta korkusuzca yeri geldiği zaman resmi web sitelerine dahi saldırabilmektedirler. Kullanılan kodlar, virüs mantığı ile çalışan programlar kullanılarak, birçok insanın en özel verileri bile çalınma riski altındadır. ISO bu durumun önüne geçmek için bazı standartlar oluşturmuş ve bununla ilgili olarak sertifika hazırlamıştır. Bu sertifikanın uluslararası adına “ISO 27001 bilgi güvenliği yönetim sistemi” denilmektedir. Geliştirilen standartlarla beraber verilen eğitim ve uygulamalar sadece işletmelerin güvenliğini sağlamak değil, aynı zamanda işletmeden faydalanan müşterilerinde bilgilerini korumayı amaçlamıştır.

Siber saldırı altında olmak ve saldırıdan zarar görmeniz sonucu itibarınız ciddi anlamda bir kayba uğrayacaktır. Bilgilerin çalınması dışı işlerinizin aksaması birinci dereceden önemli bilgilerin silinmesi, hırsızlık gibi size zarar verecek olaylar da gerçekleşebilmektedir. Bunların önüne geçebilmek için ISO 27001 bilgi güvenliği ve yönetim sistemi belgesini almanız yerinde bir karar olacaktır. Bu sitemin gerekliliklerini karşılamanız durumunda almanız için bir engel kalmayacaktır. Belgeye başvurmadan önce bir uzman tarafından standartların size uygun ve en yararlı şekilde uygulanması gerekmektedir. Standartlar sağlandığı zaman gerekli mecralara başvurarak belgenizi alabilirsiniz.

Bu standardı kabul etmiş ve hala uygulamakta olan firmalar daima karşı tarafta güven hissini uyandırmışlardır. Hem kendileri için hem de kullanıcıları için güven sağlayarak daha fazla itibar kazanırlar. Yurt dışı firmalarıyla çalışmak için hazırlıklarınız varsa yapmanız gereken ilk hazırlıklardan biridir. ISO belgeleri uluslararası geçerliliği olan bir belge olduğu için her yerde referans olarak kullanıma uygundur. Ne kadar çok ISO belgesine sahipseniz o kadar şansınız ve işiniz olacaktır.

Gelişen teknoloji ile beraber siber saldırıların türü ve şekli de değişmektedir. ISO 27001 bilgi güvenliği yönetim sistemi ile gelen tüm saldırılara karşı güvenliğinizi hazırlamış olacak; gelebilecek her tür saldırıya karşı sürekli değişen standartlarla daha güvenli bir yapı haline dönüşeceksiniz. Aldığınız sertifika ve eğitimler sizlere bu olanağı sağlayacaktır. Saygınlık ve güven sizin için ön plandaysa mutlaka sağlamanız gereken standartlar ve sahip olmanız gereken bir belgedir.

YUKARI ÇIK