ISO 14064-1 HESAPLAMA

ISO 14064-1 HESAPLAMA

ISO 14064-1 SERA GAZI DOĞRULAMA

                  Toprak, hava ve su kirliliği günümüzde tüm dünya tarafından kabul görmüş ve müdahale edilmesi gereken sorunların başında gelmektedir. Ülkelerin sürekli üretim yapması ve aslında üretim esnasında kullanılan malzemeleri, yakıtların doğaya salınması bu kirliliklerin temelini oluşturmaktadır. ISO 14064-1 sera gazı doğrulama havaya bırakılan zararlı sera gazlarının ölçümü ile alakalı bir belgedir. Yaptığınız hava kirliğinin önüne geçmek ve mümkünse ortadan kaldırılması ve hesaplamaların doğru bir şekilde yapılması istenmektedir. Çünkü bu gazlar Güneşten gelen zararlı ışınları tutarak iklim değişikliklerine sebep olmaktadır.

Hava kirliliğine karşı önlem almak ve insanları bilinçlendirmek için onlarca kuruluş bulunmaktadır. ISO bu kuruluşları destekler nitelikte olarak bir standart oluşturmuştur. Özellikle yüksek miktarda yakıt kullanan işletmelere bu konuda düzenlemeler sağlayarak doğa dostu bir üretim gerçekleştirmeyi hedeflemektedirler. ISO 14000 serisinin standartlarını kontrol eden ve destekleyen diğer bir ISO belgesidir ISO 14064-1 sera gazı doğrulama sistemi. Basitçe diğer sistemlerin kontrol edilmesi için geliştirildiğini söyleyebiliriz.

Temel amaç sera gazı salınımının doğru ölçümünü yapmak olsa da içerisinde bulunduğu standartlarla diğer ISO 14000 belgelerini de güncellemektedir. Sera gazlarının en uygun şekilde yönetilmesi ve hesaplanması, hesaplama konusunda nelere dikkat edilmesi gibi içerisinde birçok madde bulunmaktadır.

Özellikle sanayileşmenin çok olduğu bölgelerde sera gazı salınımı da yüksek olmaktadır. Bunun için bu bölgelerde sera gazı ölçümünün doğru yapılması ve gerekli ISO standartlarının sağlanması zorunlu hale gelmiştir. Ölçümlerin doğru bir şekilde yapılması bu noktada önemlidir; bazı devletler sera gazı salınımı doğrultusunda vergi koymaktadır. Yanlış hesaplamalar sonucunda fazladan vergi verme durumu ortaya çıkabilmektedir. Yanlış hesaplama sonucunda ortaya çıkabilecek kâr kayıplarının önüne geçilmesi için uygulanabilecek bir sistem olması kullanıcıların ilgisini çekmektedir. Hem kullanıcılarınızı mutlu edecek hem de sizi dünyaya açacak bir anahtar olması sebebiyle önem taşımaktadır.

Sera gazı ölçümünün ardından sera gazı doğrulama işlemi de gerekmektedir. Sizin için uygun olan doğrulama ve ölçüm tekniğini uyguladıktan sonra gerekli belgeleri çevre ve şehircilik bakanlığına götürmeniz gerekecektir. Eğer işletmeniz için uygun bir teknik bulamadıysanız çevre ve şehircilik bakanlığına durumu bildirerek teknik konusunda destek almanız mümkündür.

Çevre konusunda hassas firmalarla çalışmak, müşterilerin hoşuna gidecek bir ayrıntıdır. Bu nedenle ISO 14064-1 sera gazı doğrulama sadece bir standart değil, sizleri daha iyi noktalara taşıyabilecek bir belgedir. Özellikle globalleşme yolunda ilerleyen firmalar için alınması gereken önemli bir belgelerdendir.

 

 

YUKARI ÇIK