ISO 14001

ISO 14001

ISO 14001 çevre yönetimi sistemi

                  Teknolojinin ve sanayinin hızlı bir şekilde gelişmesinden dolayı, isteyerek veya istemeyerek insanoğlu çevreye zarar vermeye başlamıştır. Çocuklarımızın geleceği, bizim verdiğimiz zararlardan dolayı gittikçe kararmaktadır. Bu durumun farkında olan resmi kurumlardan biri de ISO’dur. İşletmelerin çevreye verdiği zararı azaltmak amacıyla Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO) 14001 çevre yönetimi sistemi isimli belgeyi oluşturmuştur. Peki, bu belge nedir?

                  ISO 14001 çevre yönetimi sistemi, belirli standartlar ile beraber doğaya duyarlı üretim yapma konusunda hassas ve bu doğrultuda hizmet vermekte olan işletmelere Türkiye’de TÜRKAK tarafından verilen belgelerdir. ISO standartları ve koşulları, İsviçre’nin Cenevre şehrindeki merkezde belirlendikten sonra tüm dünya üzerinde yayımlanmaktadır. Standartlar genel olarak belirlendikten sonra iş yerinin koşulları veya ülke koşullarına bağlı çeşitli etmenler sebebiyle esneklik gösterebilmektedir. Bu belgenin amacı çevre koşullarını iyileştirme ve mümkünse çevreye verilen zararı ortadan kaldırmaktır; standartların çoğu içeriği bu durumu destekler niteliktedir. Bu belge sadece çevreye değil, işletmelere de birçok yarar sağlamaktadır.

                  Alacağınız sayesinde gelecek nesillerin farkında olduğunuzu, onlara değer vererek işlerini yürüttüğünüzü kanıtlamış olacaksınız. Sizin duyduğunuz bu hassasiyet mutlaka müşterilerinizin dikkatini çekecektir. Bu sayede müşterilerinizin güvenini kazanış olacak aynı zamanda çevreye olan sorumluluğunuzu da yerine getirmiş olacaksınız. ISO 14001 çevre yönetimi sistemi içerisinde bulunan gelişimlerle enerji tüketiminde tasarrufa giderek de enerji temelli maliyetlerde de düşüşler olacaktır. Küresel geçerliliği olan bu belge sayesinde yurt dışı bağlantılarınızda itibar katsayınız artacak ve ticaret konusunda daha güvenilir bir firma haline geleceksiniz. Aldığınız her ISO belgesi sizlerle rakip firmalar arasında farkların oluşmasını sağlayacak, onların bir adım daha önüne geçmenize destek olacaktır.

                  ISO 140001 çevre yönetimi sistemi çevre dostu işletmelerin oluşturulması ve mevcut işletmelerin iyileştirilmesini sağlayacak temel maddeler barındırmaktadır. Üretmekte olduğunuz ürünleri ve verdiğiniz hizmetlerin ne olduğundan daha çok nasıl olduğu ön planda tutulmaktadır. Bu belgeye isteyen firma başvurabilmektedir. Kurumsallaşmak ve büyümek istiyorsanız diğer ISO belgeleri gibi bu belge de sizleri bu konuda destekleyecek niteliktedir. Ama en önemlisi çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakmak için tasarlanmış standartlar zinciridir.

YUKARI ÇIK